ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5922266
*
nr 592 2266
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 105
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 augusti 2009
kl 17:53:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/8 13:05:45
1
1.500 kr
3/8 12:05:57
2
2.100 kr
3/8 15:35:27
3
2.000 kr
3/8 15:37:15
3
2.300 kr
3/8 15:40:03
2
2.500 kr
3/8 15:42:32
3
2.500 kr
3/8 15:44:00
3
2.600 kr
3/8 16:02:08
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
*
Spegel
nr 592 2266
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 105
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 augusti 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/8 13:05:45 | 1 | 1.500 kr |
3/8 12:05:57 | 2 | 2.100 kr |
3/8 15:35:27 | 3 | 2.000 kr |
3/8 15:37:15 | 3 | 2.300 kr |
3/8 15:40:03 | 2 | 2.500 kr |
3/8 15:42:32 | 3 | 2.500 kr |
3/8 15:44:00 | 3 | 2.600 kr |
3/8 16:02:08 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23